Juli 2026 Tekstil- og beklædningseksporten stiger med 7,6 % år/år, efterhånden som genopbygningen af detailhandelen i udlandet accelererer
Aug 14, 2026
Ifølge officiel handelsstatistik udgivet af General Administration of Customs registrerede Kinas tekstil- og beklædningseksportmængde et stærkt opsving i juli 2026. Målt i USD nåede eksportværdien for en enkelt-måned28,79 milliarder dollars, der repræsenterer en7.6%år-over-årstigning-den højeste enkelt-måneds eksportvækstrate, der er registreret i år.
Denne stigning afspejler konklusionen på oversøiske lagernedbringelsescyklusser og den koncentrerede frigivelse af efterårs- og vinterindkøbsordrer blandt globale detailvaremærker. En detaljeret opdeling af eksportkategorier og destinationsmarkeder afslører imidlertid udtalte strukturelle divergenser på tværs af upstream-mellemmaterialer og downstream færdigbeklædning.
1. Opdeling af handelsdata: USD- og RMB-målinger afslører kategoridivergens
Evaluering af handelspræstationer på tværs af valutamålinger bekræfter, at internationale købere prioriterer færdigbeklædningsgenstande nedstrøms, mens de midlertidigt forsinker opstrømsstof- og garngenopfyldning:
- Kategoriopdeling i juli (USD):Tekstilmellemeksporten (garn og stoffer) var i alt12,35 milliarder dollarsi juli, stigende6.4%år-over-år, men kontraherende8.7%måned-over-måned. Eksporten af færdigbeklædning nået16,45 milliarder dollars, hoppe8.5%år-over-år og udvides4.4%måned-over-måned.
- Akkumuleret ydeevne (jan.-juli USD):Samlet tekstil- og beklædningseksport nået174,75 milliarder dollars, op2.4%år-over-år (udvider 1 procentpoint hurtigere end den kumulative vækst i 1. halvår). Tekstilmellemprodukter akkumuleret85,34 milliarder dollars(+3.9% YoY), mens færdige beklædningsgenstande nåede89,40 milliarder dollar(+0.9% YoY), hvilket understreger større langsigtet-vækststabilitet i upstream-tekstilmaterialer.
- RMB-denominerede værdier:Samlet jan-juli-eksport nået1.208,43 milliarder RMB(-1,5 % YoY; tekstiler til 5905,5 hundrede millioner RMB +0.1 %, tøj til 6178,8 hundrede millioner RMB -2,9 %). Eksporten for en enkelt måned juli udgjorde i alt196,26 milliarder RMB(+2.3% YoY, -1,1% MoM), med tekstiler kl84,14 milliarder RMB(+1.1% YoY, -8,2% MoM) og tøj kl112,12 milliarder RMB(+3.1% ÅÅ, +5.1% MoM).
2. Markedsdynamik og strukturelle sårbarheder
Mens eksportdataene fra juli fremhæver stærk operationel kapacitet på tværs af Kinas integrerede tekstilproduktionsnetværk, forbliver handelspræstationen ujævn på tværs af regionale markeder og forsyningskædenoder:
Kinas tekstil- og beklædningseksportydelse (juli og jan–juli 2026)
| Trade Metric / Sektor | Juli eksportværdi (USD) | juli Årlig vækst | juli MoM Vækst | Jan-juli kumulativ (USD) | Akkumuleret ÅÅ |
| Kombineret tekstil og beklædning | $28,79 milliarder | +7.6%(Årlig høj) | -- | $174,75 milliarder | +2.4% |
| Tekstil mellemprodukter | $12,35 milliarder | +6.4% | -8.7% | $85,34 milliarder | +3.9% |
| Færdigbeklædning | $16,45 milliarder | +8.5% | +4.4% | $89,40 milliarder | +0.9% |
| Det amerikanske regionale marked | Første-halve chauffør | +12.5 % (H1 ÅÅ) | Primær vækstmotor | Det eneste marked med høj-vækst | Strukturel risiko |
Nøglerisikofaktorer, der påvirker kontinuiteten i anden-halvdel omfatter:
- Enkelt-markedsvækstafhængighed:USA fungerede som den primære vækstmotor og registrerede en12.5%år-over-år importstigning i H1 2026. europæisk importefterspørgsel forblev flad, mens traditionelle regionale markeder-inklusive ASEAN, Japan og Sydkorea-svækkedes.
- Ordrekomprimering og leveringscyklusser:Oversøiske købere opretholder konservative lagerstrategier, foretrækker mindre batchstørrelser, kortere leveringstider og hurtig-svar-genopfyldning frem for langsigtede masseordrer.
- Upstream vs. downstream misalignment:Oversøiske mærker bruger i øjeblikket eksisterende stofbeholdninger, før de forpligter sig til nye stofordrer. Opstrøms væve- og farveværker står over for en forsinket ordreopsving sammenlignet med beklædningssamlefabrikker.
3. Anden-halvdel operationelle strategier for tekstilproducenter
For at navigere i kategoridivergens og fange efterspørgsel efter anden-halvdel skal tekstilvirksomheder tilpasse produktionsarbejdsgange med oversøiske indkøbsplaner:
- Udførelse af beklædningsgenstand:Beklædningsproducenter bør fokusere på høje efterårs-/vinterleveringsvinduer med speciale i funktionelt overtøj, termisk slid og værdiskabende-aktivt tøj for at undgå lav-marginpriskonkurrence.
- Opstrøms stofjustering:Væve- og spindeværker bør forberede sig på en sekundær bølge af genopfyldning af stof, der forventes omkring september, efterhånden som beklædningsfabrikker skalere efterårs-/vinterbeklædningsproduktion. At tilpasse garn- og stofproduktionen til indenlandske eksport-beklædningsproducenter udligner midlertidige forsinkelser i direkte oversøiske stofbookinger.
4. Fremme eksportværdi med kompatible og bæredygtige fiberinnovationer
For at fange eksportordrer med høj-margin og opfylde internationale krav til overholdelse af mærker i løbet af hurtige-svar genopfyldningscyklusser, skal tekstilproducenter prioritere certificerede, bæredygtige råvarer.
Integrering af avancerede syntetiske fibre forbedrerMaterialeydelseog understøtter overholdelse af global handel:
- Øko-certificeret sporbarhed med genanvendte polymerer:For at opfylde strenge miljømandater på tværs af nordamerikanske og europæiske detailmarkeder indarbejder spinderier GRS-certificeretGenanvendt polyesterstapelfibertil eksportgarn. Brug af sporbare genanvendte polymerer reducerer kulstofemissioner, opfylder varemærkets bæredygtighedsmål og styrker fabrikkens konkurrenceevne.
- Øko-udviklede nedbrydelige fiberløsninger:Integrering af bæredygtige teknologier somCiCLO® biologisk nedbrydelig seriegør det muligt for møllerne at fremstille miljøvenlige-stoffer, der reducerer holdbarheden af syntetiske mikrofiber i naturlige økosystemer. Implementering af øko-konstruerede materialer forbedrer produktdifferentiering og bygger varighedSupply Chain Resiliencemod den globale handelsvolatilitet.
Strategisk oversigt for tekstileksportledere
Kinas eksportstigning i juli viser modstandsdygtigheden af integreret tekstilfremstilling under oversøiske genopbygningscyklusser. Da globale købere kræver hurtig-svarlevering og verificeret bæredygtighed, forbliver producenter, der kombinerer fleksibel fremstilling med kompatible fiberinput, bedst positioneret til at erobre markedsandele.
Ved at udnytte vores etablerede internationale forsyningskædenetværk på tværs af Kina, Thailand og Vietnam støtter vi globale handelspartnere med at indkøbe kompatible,-højtydende fiberinput, optimere produktions-workflows og udføre robusteGlobale indkøbsstrategier.





